В продовження теми бойової ефективності та здорового способу життя, в цій статті я би хотів звернути вашу увагу на ті речі, які, з одного боку є очевидними, але з іншого боку їх продовжують ігнорувати. Тут вже не йдеться про згубність алкоголю, тютюну чи наркотиків, а йдеться про те, як правильно слідкувати за своїм здоров’ям і для чого це робити. Також, тут будуть розглядатися як загальні теми, так і окремі аспекти, не зачіпаючи супутніх. Отже, почнемо, по-порядку.

Харчування

ледарСходив я недавно за запрошенням на обстеження на спеціальній вазі, яка дозволяє визначити не лише вагу, а й такі параметри, як питома вага води в організмі, внутрішній і зовнішній жир, рівень кальцію і м’язева маса. Всі ці параметри дозволяють зрозуміти, звідки беруться проблеми з вагою, енергійністю та іншими чинниками нашої ефективності. Щодо поліпшення стану здоров’я, опираючись на ті показники, які дає та вага, слід зробити наступні кроки.

В більшості випадків, якщо вік складає понад 25-27 років, показники починають падати, особливо це стосується внутрішнього і зовнішнього жиру. Зовнішній жир – це жирові відкладення під шкірою, а внутрішній – це жир у внутрішніх органах і судинах. Зовнішній жир легше вивести, якщо почати більш рухливий спосіб життя і перейти від лінощів до реальних тренувань. З внутрішнім жиром слід боротися, переглянувши свою дієту – майонези, фаст-фуди, солодкі газовані напої, чіпси, навіть ситна і соковита домашня кухня – все це призводить до відкладення жиру там, де він дуже недоречний і спалити його тренуваннями так просто не вдасться.

Вода, а саме звичайна не кип’ячена вода – це життя в буквальному розумінні і без пафосу. Запарений чай не дасть того, що дає звичайна жива вода. Так, частину води ми отримуємо разом з їжею, але вода в тій їжі дозволяє тримати сталий рівень води в організмі. Наприклад, якщо з’їсти вафлі, які мають наближений до нуля рівень води, то попавши в наш стравохід, ті вафлі починають поглинати воду, яка є в організмі, а це призводить до зворотнього процесу – зневоднення. Також, коли ми спимо, ми видихаємо воду з вуглекислим газом і не поповнюємо рівень води протягом 6-8 годин. Тому ми часто просинаємося в такому злегка прибитому стані. Після сну першим ділом треба випити склянку води.

Кальцій підтримує нашу опорно-рухову систему і збагачує нашу кров. Щоби було добрим загальне самопочуття і не ламалися кістки і зуби, потрібно споживати молокопродукти. Також відсутність кальцію може спричиняти інші симптоми і зниження імунітету.

Сон

Останнім часом з’являється немало якісних публікацій і навіть книг про здоровий сон, хоча в той же час за останні роки нічого особливого не відкрили про це явище. А кажеться в більшості із цих публікацій, що сон повинен займати не менше 8 годин на добу. Кожного дня!

Більшість із нас або нехтує цим, або дійсно не може дозволити собі спати більше. Однак 8 годин – це та ціль, яку потрібно якомога швидше досягти. Сумуючи всі прочитані мною статті про здоровий сон, можу виділити основні аспекти:

 1. Спати треба щонайменше 8 годин.
 2. Є два типи сну: Глибокий (повільний) – сон, при якому відбувається відновлення м’язевої маси і загальний “ремонт” тіла. При достатньому глибокому сні, на наступний день явно покращується продуктивність (на 10% в середньому). Дуже важливий сон для спортсменів. Другий тип сну – швидкий. Він потрібен для психічного відновлення, під час швидкого сну якраз ми бачимо сни, наша підсвідомість працює інтенсивно і пульс високий.
 3. Через нестачу сну ми отримуємо такі “подарунки”, як ослаблення імунітету, дратівливість, нездатність використовувати розумовий потенціал, збільшений ризик серцевих недуг і потім думаємо, що то за фігня, чого все так бісить і нічого не виходить? Мабуть винні влада, сусіди, директор, кіт, погода, магнітні бурі та глобальне потепління.
 4. Спати більше, ніж 8 годин нешкідливо, а навіть корисно.
 5. Якщо спав протягом доби менше 8 годин, в наступну добу треба доспати нестачу. Аналогічно, якщо діб недосипання більше.
 6. Нестача сну пришвидшує старіння.
 7. Потрібно лягати сьогодні і просинатися завтра. Тобто лягти треба до 0.00.
 8. Найліпше середовище для сну – тиша, темрява, і помірна температура (до 24°С)

Тренування і харчування

Щодо харчування до, після і під час тренування, треба вам запам’ятати такий простий порядок.

 1. До тренування слід не їсти щонайменше 1,5 години. Особливо не бажано кисломолочні продукти, а також сильносмажені жирні продукти. Останні шкідливі тим, що надто навантажують печінку неякісними речовинами.
 2. Під час тренування, якщо наш організм переживає інтенсивне тренування, яке призводить до збільшення частоти дихання (задишка), в жодному разі не слід пити воду. Так, під час таких тренувань пересихає в роті і хочеться пити, але п’ючи воду або ще гірше іншу рідину типу соку чи солодкої води, ми знову ж сильно навантажуємо печінку, яка і без того має купу роботи з переганяння крові. Пити можна лише тоді, коли нормалізоване дихання.
 3. Після тренування через 5 хв. можна пити і через 10 хв. їсти. Поїсти навіть корисно, оскільки таким чином наші м’язи отримують свою “їжу” і ростуть. Якщо хочете наростити м’язеву масу, слід їсти після тренування не пізніше, ніж через 20 хв. Знову ж таки, після тренування бажано з’їсти щось не надто жирне.
Share on FacebookShare on VKTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn