Якщо ми пишемо про алкоголь і його роль, то, вочевидь, відношення до цього атрибуту життєдіяльності в нас несхвальне. Нерідко в різних секціях перед чи після тренування можна серед учнів почути розмови про їхні алкогольні пригоди і чомусь тренери жодного разу не проведуть найменшої лекції про те, чи варто займатися таким і потім про це розказувати. Коли весело і б’є в голову, про таке думати чомусь смішно. А це вже соціальна складова впливу на думки. Тиск соціуму на тих, хто думає інакше. Під таким впливом і виробляються звички.

Звички-звички, що з вами робити, куди вас діти?…

Люди носяться зі своїми звичками як з дітьми, постійно годують їх своєю безвольністю чи лінню. Деякі взагалі не вважають це за погану звичку і з незрозумілим ентузіазмом спішать шарпнути своє здоров’я черговою чаркою чи пляшкою, вважаючи, що їм це не зашкодить. Теле- і медіапростір наповнений вдосталь пропагандою нездорового способу життя. При тому, що в новинах зазвичай розказують про погані події, звісно ж, треба і дати якісь “ліки”, щоб не доводити людей до інфаркту чи інших приступів. Особливо тих людей, які легко піддаються впливу страшних новин і реклами.

Звісно ж, всі знають, що алкоголь погано впливає на людей, на здоров’я. Принаймні всі знають, що страждає від такого задоволення печінка. Хоча страждає весь організм і мозок не менше, ніж печінка.

Чому все ж люди вживають алкоголь?

Тут є кілька причин і чинників, які сильно впливають на рішення приймати алкоголь чи ні.

  1. Фізіологічне задоволення. Це, звісно ж – либонь найсильніший чинник. Задоволення і відчуття розслабленості і повного відпочинку (мозку) спонукає часто перехилити не одну чарку. Така схильність присутня ще з самого початку епохи людей, ба і в ссавців також.
  2. Державна політика. Або ж іншими словами – принцип маніпуляції і регуляції суспільства. Цей інструмент є досить сильним для регулювання демографії та соціальних настроїв, існує мабуть у всіх країнах. Якщо є надлишкова народжуваність – знижуються ціна на алкоголь. Це призводить до підвищення попиту, споживання і, відповідно підвищення рівня безпліддя, але з іншої сторони підвищує відсоток не спланованого народжування. Якщо безробіття – підвищуються ціни на алкоголь в купі з іншими державними інструментами – люди більше стурбовані пошуком роботи. Противладні настрої – зменшуються ціни, збільшується кількість реклами алкоголю, який пов’язаним з розвагами і безтурботним життям, пропаганда відпочинку і т.п. В будь-якому випадку держава форсує і підтримує присутність алкоголю в суспільстві заради контролю і маніпуляцій. Всі, мабуть не раз зауважили, що з приходом кожної кризи алкогольні напої залишаються приблизно на тих самих цінових рівнях, тоді як м’ясо чи солодощі чи що інше, особливо комунальні платежі, росте у 2-3 рази. Також це показує наскільки поняття “криза” є штучним, якщо так можна регулювати ціни. Алкоголь разом із цигарками дозволяється державою, а це означає, що держава має з цього інтерес. Основний інтерес, звісно ж – поповнення
  3. Соціальний чинник. Людина по природі – соціальна істота. І в більшості випадків не буде робити якихось дій чи висловлювань, які перечать поглядам більшості. Якщо ж індивід буде йти проти течії маси, його або зроблять вигнанцем, або, якщо в нього достатня воля і сила, підкоряться його волі. Втім, якщо цей сильний індивід запропонує щось таке, що виводить масу з зони комфорту чи перечить їхнім виплеканим звичкам, його також перестануть слухати. А більшість в нашій країні і в багатьох інших звикла вживати алкоголь і по святах і просто так і з’явився стереотип, що будь-яка зустріч в компанії друзів чи співробітників чи родини неможлива без спиртного. А якщо хтось не вживає, значить він поза групою. Тому і люди в депресивних районах зазвичай стають алкоголіками або щонайменше мало чого досягають в житті і п’ють “регулярно”, думаючи, що це не шкодить їм.
  4. Переконання, що алкоголь в малих дозах не шкодить, а часом і помагає. Особливе переконання в суспільстві, що алкоголь дуже корисний в літньому віці. Також останнім часом дедалі більше фактів споживання алкоголю в дикій природі. І виникає Marula-Photosпитання – чому ж тварини споживають продукти які містять алкоголь? Вони потребують алкоголь по природі чи це така сама примха як в людей, і яка є шкідливою? Дійсно багато видів тварин споживають алкомісткі фрукти чи нектар аж до стану повної недієздатності, таким чином підводячи себе ризику бути атакованими і з’їдженими хижаками. Але хижаки також можуть “наклюкатися” чудоплодів чи нектару. Фіксувалися навіть випадки, коли звірі спеціально чекали поки плоди достигнуть до виробітку алкоголю і в процесі їжі залишали запаси, щоб з’їсти потім і також сп’яніти. Науковці бачать причину споживання не в користі для їх організмів, а в тому, що це просто приносить задоволення. І споживають алкоголь до смішного сп’яніння виключно ссавці. А оскільки люди близькі до звірів за всіма ознаками, вони мають такі самі примхи до алкоголю, звідки все і взяло свій початок. Тим паче, природні алкогольні плоди чи нектар мають лише природні складники і низький рівень алкоголю (3-4% для нектарів і 6-7% для плодів).
  5. Приклади старшого покоління. Як цинічно сказано в одній рекламі відомого пива – наше пиво “єднає покоління”. Що це насправді означає. Батьки на очах у малих дітей п’ють, їм весело, дітям також весело і вони мавпують своїх “розігрітих” батьків. Потім діти по трохи підростають і батьки їх починають пригощати чимось легеньким (“геніально”). А далі діти ще підростають і ховаючись від батьків, а може і не ховаючись, і самі в своїй компанії друзів самі розпивають напої, думаючи, що так вони вступають в дорослий світ. Декого бере сором, а дехто і не знає що це таке. Так само старші діти на вулиці чи в уколі привчають молодших до куріння і розпивання спиртного. Іншого навчити вони, звісно ж, не можуть. А це вже серйозна справа, можна сказати навіть біда.

А тепер, розглянувши причини, розглянемо і наслідки. Отже:

  1. Широко споживається різного виду алкоголь серед молоді і неповнолітніх. Діти по 12-14 років ховаються від дорослих як ті бездомні і розпивають вино, шампанське і навіть горілку. Також старші полюбляють вчити молодших пити, палити і навіть вживати легкі наркотики.
  2. За однією статистикою алкоголь призводить до: 90% всіх гвалтувань, 70% незапланованих вагітностей, понад 50% ДТП, 50% руйнування сімей, 50% вбивств, 25% самогубств. Один знайомий, який в житті не займався бойовими мистецтвами чи спортом стверджував, що для чого займатися бойовими мистецтвами чи самообороною, якщо будь-який конфлікт можна вирішити з допомогою “100 грамів”, однак він забув подумати, що більшість конфліктів починається зі “100 грамів”…
  3. Населення тупіє і його потреби знижуються все ближче до звичайних фізіологічних – поїсти, поспати, “поржати”. І всі дедалі більше чомусь вважають це нормальним. Чи часто на вулиці чи десь почути як люди хвалилися, що вони, наприклад, освоїли якісь знання чи вміння, прочитали книжку чи стали спеціалістом у чомусь, чи змогли помогти комусь, хто цього потребував? Чи згідні ви, що частіше почуєш розмови, як хтось десь напився, скільки випив і що після того витворяли. І найгірше те, що люди перестають соромитися того, що рівень їх інтелекту падає.
  4. Діти любителів і тим паче “професіоналів” алкоголю народжуються залкоголь порушеннями нервової системи, імунної системи, з браком потрібних вітамінів і речовин. Якщо матері вживають алкоголь під час вагітності, зростає ризик, що дитина народиться з гематомами, порушеним психологічним станом, не кажучи про мутації і відхилення та розумові здібності. Трохи менше, але також це залежить від батька. Також алкоголь збільшує ризик безпліддя обох статей.
  5. Часто добробут сім’ї, не кажучи про інші сторони, страждає від схильності батьків повживати собі алкоголь. Грубо кажучи, замість купити дитині фруктів з вітамінами чи повести її на спорт, батьки вирішують залитися черговою пляшкою. Деякі кожен день. А сукупно за місяць це – місяць тренування для двох дітей або з десяток кілограм фруктів, які дітям дуже потрібні.

Мабуть, всі добре знають про такі дані щодо вживання спиртних напоїв і нічого такого я тут не написав, але чомусь рівень споживання не дуже й змінюється. Та все ж пора населенню дорослішати в плані відповідальності за свої дії.

Якщо ж є бажання змінитися, не потрібно цей процес відкладати на потім. Так, бувають ситуації, коли їдете до родичів, на весілля, ще кудись і там як би не можна не випити зі всіма. Але з власного досвіду скажу, що не так вже і тяжко відмовитися, коли тебе припрошують перехилити з ними. Можна придумати причину, яка буде працювати завжди (зайнявся спортом, лікарі заборонили тощо.), а можна і кожного разу щось придумувати. Можна прямо сказати, що ви виключили алкоголь зі свого раціону, бо інакше це шкодить вашому здоров’ю і взагалі смак спиртного вам не подобається. Коли в компанії кажеш, що не їси грибів чи солених огірків, тебе ж не заставляють їх їсти. Так само і тут, люди повинні зрозуміти, що не вживати алкоголь не означає, що ти баптист чи єговіст, чи хворий чи “підшитий”. Це лише питання смаку і уподобань. А за смаки не сперечаються. Якщо ж в компанії неможливо без пиятики або глибокої пиятики, то варта задуматися, чи потрібна вам така компанія. А для молоді, яка думає, що соромно дожити до 17 років і не спробувати горілки, щоб потривожити їх самооцінку, скажу, що така поведінка і бажання бути дорослим є проявом інфантилізму (поводження і мислення як у дитини). І не треба шукати, що би вас сильніше “вставило“.

Нехай “вставляють” ваші досягнення у сферах, про які ви мріяли з дитинства.

Щиро ваш

Андрій Сивик

Share on FacebookShare on VKTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn